Jeśli zdarzyło Ci się w trakcie prowadzenia działalności, że potrzebny jest Ci np. dokument o niezaleganiu z płatnościami względem ZUS, zamiast jeździć kilka razy do tegoż urzędu możesz pobrać zaświadczenie poprzez internet, bądź tylko za jedną wizytą w urzędzie „załatwić sprawę”. Klasycznie pobranie takiego dokumentu odbywa się następująco, należy najpierw udać się do placówki ZUS, złożyć wniosek o sporządzenie takiego dokumentu i przy następnej wizycie go odebrać. Urząd zobowiązuje się do 7 dni przygotować taki dokument. Jak ułatwić sobie w takim razie życie w tej kwestii? Mając już założony własny profil zaufany ePUAP, warto zarejestrować się na stronie Platformy Usług Elektronicznych ZUS pue.zus.pl i za jej pośrednictwem złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w płatnościach w ZUS.

PUE zus

Po zarejestrowaniu się (udało nam się dopiero po kilku próbach) należy przejść do zakładki Płatnik w prawym górnym rogu i następnie z menu po lewej stronie wybrać Katalog usług i usługę: ZUS-EWN Wniosek płatnika składek o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek.

wniosek - lista usług

Po wybraniu odpowiedniej usługi należy przejść do formularza i wypełnić poszczególne pola – jest ich niewiele bo większość została wypełniona automatycznie. W naszym przypadku są to dwa pola „Zaświadczenie jest niezbędne w celu”, które uzasadniliśmy następująco: Rozliczenia umowy o przyznanie jednorazowo środków na podjęcie działalności gospodarczej z Urzędu Pracy oraz uzupełnienie miejscowości.

wniosek-str1
wniosek-str2

Z tego poziomu możemy wydrukować nasz wniosek jak i go podglądnąć. Uzupełniony wniosek należy zapisać – przycisk Zapisz, u góry strony. Następnie zostaje stworzony plik roboczy i możemy go wysłać do ZUS (przycisk u dołu ekranu).

wniosek_dokument roboczy

Następnie należy wybrać sposób odbioru wiadomości zwrotnej z ZUS, czyli zaświadczenia. Mamy do wyboru 3 opcje. Odbiór: elektronicznie (przez portal PUE ZUS), pocztą tradycyjną oraz odbior w TJO ZUS (bezpośrednio w placówce ZUS). Wybierając pierwszą opcję, wnioskowane zaświadczenie zostanie wysłane do nas elektronicznie w postaci skanu dokumentu, a oryginał zostanie dosłany pocztą tradycyjną w formie papierowej.

wniosek_sposob odpowiedzi

Po zatwierdzeniu jednej z opcji, zostaniemy przekierowani na platformę ePUAP, za której pośrednictwem do ZUS zostanie przesłany nasz wniosek.

epuap

Po wysłaniu wniosku, jeśli chcielibyśmy zaświadczenie odebrać osobiście w urzędzie, można skontaktować się z wybranym oddziałem czy zostało już ono przygotowane i czy można je już odebrać.

Twoja ocena: oceń teraz
Aktualna ocena: 0 - 0 głosów